“A legfontosabb feladatunk, hogy kilépjünk a város felé…”

Hajnal_Laci

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, elkészült a város idei évi költségvetése, ami az önkormányzati intézmények életét is meghatározza. Az Ipolyi Arnold Művelődési Központ, Könyvtár és Butyka Béla Helytörténeti gyűjtemény ennek mentén tervezheti, és szervezheti idei évét. A tervekről, és célokról kérdeztük az intézményvezetőt, Hajnal Lászlót.

A  koronavírus-járvány a teljes kulturális ágazatot nehéz helyzetbe hozta. A több hónapos elszigeteltségnek komoly közösségromboló hatása volt. Az elmúlt hónapokban több koncerttel, kiállítással, előadóesttel, színházzal – gyerekeknek, felnőtteknek – rukkoltatok elő, de mi a helyzet a közösségekkel, csoportokkal?

Szeptemberben indulhatott meg az a fajta munka, ami a mi saját közösségeink visszacsalogatásáról szólt. Nehezen indult be, de a csoportok, és mi is lendületbe jöttünk, és ezt a lendületet hoztuk át az idei évre. Sokan még mindig óvatosak a közösségi élet terén, de sikerült őket megmozgatnunk, és már újabbakat is kialakítottunk, illetve segítjük azokat a csoportokat is, akik nem a mi kezdeményezésünkre alakultak, de nálunk találtak helyet. Ilyen például a sakk. Dr. Szalóky Árpád és családja indított el egy olyan tevékenységet ezen a területen, ami a mi közreműködésünkkel rendkívül sikeres. Túl vagyunk már két nagyon nívós sakkversenyen, összesen 200 résztvevővel, emellett rendszeres sakk oktatás is zajlik nálunk, külön az ovisoknak, és külön az iskolásoknak.

A fiatalok, diákok megszólítása soha nem egyszerű, talán most még nehezebb a digitalizáció világában. Velük vannak terveitek?

Igen talán most ez az egyik legfontosabb a számunkra, hogy a fiatalságot megszólítsuk, elérjük. Ezért már tavaly kiküldtünk az iskolákba egy kérdőívet, amire mintegy 360 fiatal reagált is. Itt mértük fel az igényeiket, mit szeretnének látni, hallani a városban, mibe kapcsolódnának be szívesen. Ezért is indítottunk több ifjúsági klubot útjára. Olyan klubokra gondoltunk, amelyek valami pluszt adhatnak az otthoni, és az iskolai élet mellett, azaz jelenjen meg egy harmadik színtér az életükben. Ehhez nagy reményeket fűzünk lakosságmegtartó erőként is. Hiszünk abban, hogy egy erősebb kötődés a városhoz eredményezheti, hogy felnőtt korukban is itt maradnak. Ezért is szeretnénk meghonosítani, vagy visszahozni a város életébe a Diákönkormányzatot, melynek alapkövét már egyik fiatal kollégánk le is rakta, amihez 4 iskola csatlakozott is. Ehhez kapcsolódik szorosan a COOLtúrPLACC ifjúsági klub. Jelenleg 16-20 fiatal jár ide, akik bekapcsolódnak az intézmény rendezvényeibe is, csapatépítő tréningeket, „panasznapot”, vitaesteket tartanak, filmeket néznek. Elindult a Paca Klub is, ahol érzelmi, és társas kompetenciafejlesztés történik. A klub olyan fontos témákkal is foglalkozik, mint a felelős internethasználat, a szorongás, dühkezelés, vagy az iskolai, online bántalmazás. Itt külsős klubvezetőnk van, Orbán Nikolett iskolai szociális segítő szakember személyében. A harmadik újdonságunk az Anime Klub, egyértelműen azoknak szól, akiket érdekel az anime/manga, a japán kultúra, kormegkötés nélkül.

Intézményi szinten mi a cél az idei évre?

Itt a legfontosabb feladatunk, hogy láthatóvá tegyük a könyvtár, a múzeum, és a közművelődési iroda területét, azaz kilépjünk a város felé. Ez a láthatóvá tétel, egy nagyon erős marketing munkát igényel. Bár hosszú ideje rengeteg szolgáltatása van a könyvtár valamennyi részlegének, folyamatosan szervezzük programjainkat, és a városi programokat is, a múzeumban pedig egy rendkívül értékes helytörténeti munka folyik, de szeretnénk, ha mindez nagyobb nyilvánosságot kapna. Ehhez minden felületet megragadunk, de az online jelenléten biztos, hogy erősítenünk kell. A múzeumunk honlapja már készül, a jelenlegi intézményi honlapunkon is tervezünk tartalmi változtatásokat. /www.ivk.hu/ Szerencsére a gyermekkönyvtárunkba is visszatért az élet, ahogy a gyerekek is újra járhattak iskolába. Hetente több alkalommal tartunk itt foglalkozásokat osztályoknak, óvodás csoportoknak. Ez rendkívül fontos az olvasóvá nevelés szempontjából, hiszen többen ekkor találkoznak először a könyvtárral. Annak is örülünk, ha a médiatár filmvetítőjébe jelentkeznek be mesét nézni az osztályok. A médiatár ifjúsági részlege ugyanakkor a középiskolásoknak nyújt akár közösségi színteret is, a biliárdasztallal, csocsóval, darts lehetőséggel.

Az elmúlt hónapokban a kiállításokon is szinte csak helyi, vagy elszármazott művészeket vonultattatok fel. Tudatosan?

Igen, hiszen aki törökszentmiklósi, vagy innen indult, de már nem itt él, számunkra fontos, és az is, hogy láthassuk az alkotásaikat. Ezáltal közelebb kerülhetünk egymáshoz, és ez is a helyi közösségeket erősíti. Mivel nagyon sok területen mozognak alkotóink, legyenek már elismert művészek, vagy éppen amatőrök, ugyanakkor nem biztos, hogy mindenki belefér a Markóczy terembe szervezett évi 8-10 kiállításba. Pont ezért az előterünket is galériaként kezeljük. Ott most is van egy kiállításunk, a Törökszentmiklósi Fények Fotóklub munkáját kapcsoltuk össze a Szolnoki Jászkun Fotóklub képeivel. Legújabb kiállításunk pedig igazi kuriózum, a szintén helyi Gergely-Nagy Mónika különleges keresztszeges alkotásai láthatóak.

Lesz-e olyan programotok, ami újdonságnak számít?

Inkább úgy mondanám, hogy szeretnénk visszahozni. Tulajdonképpen a március 12 –i kiállításmegnyitó után az első alkalom meg is történt, hiszen az aulában majdnem teljesen törökszentmiklósi tagokból álló zenekar, az Ősök lépett fel. Ilyen koncerteket szeretnénk többet, ha lehet, akkor minden hónapban. Helyi, vagy helyi kötődésű zenekarokat szeretnénk felkérni, hogy legyenek egy-egy este házigazdái, ezáltal a zenei klubéletet visszahozni a városba, a régi hagyományok nyomdokán. Ami pedig igazán jó lenne, ha valamennyi közösségünk taglétszáma nőne. Várjuk a tenor, basszus, szoprán, vagy alt hangú dalnokokat a Sanctonicolaum Kórusba, az amatőr fotósokat a fotóklubunkba, lehet csatlakozni a foltvarrókhoz. Itt két csoport is működik, de van könyvbarát körünk, és nagyon nagy múltra visszatekintő Törökszentmiklósi Népdalkörünk, és Miklós Néptáncegyüttesünk, akiknek most az egyik legfontosabb célja az utánpótlás korosztály felépítése- éves korosztllyal kezdtek el dolgozni, ahová folyamatosan várja az új jelentkezőket is Nagy Katalin, a csoport vezetője, aki a szolnoki Tisza Táncegyüttes oktatója.

Idén nyáron számíthatnak rátok a családok a táborok szempontjából?

Természetesen! Tizenegy tábort tervezünk ebben az évben. Ez annyit jelent, hogy szinte az egész nyarat lefedjük valamilyen módon. Lesznek tematikus táboraink és a jól megszokott kedvencek, mint a Vízimanó. Lesz társasjáték-kaland-ügyes kezek-Cimbora-balett-balatoni tábor, az ezekről szóló részletes információk hamarosan megjelennek a Facebook oldalunkon, és a honlapunkon is.  Nagy szeretettel várjuk a gyerekeket!