Aratóünnepre készül a város

szent_6

Helyi rendezvényeink kapcsán, ha a hagyomány szót említjük, akkor biztos, hogy a Szentmiklósi Napok eszünkbe jut. Ez a program összeforrt a törökszentmiklósi nyárral. Most július 3. 7. között ünnepelhetünk, és 6 – án, szombaton lesz az a nap, amikor alföldi városként igazi arató ünnepet ülhetünk, aratóversennyel, kulturális, gasztronómiai hagyományokat is felidézve, melyeket komoly-és könnyűzenei koncertek, vasárnap sport programok fűszereznek meg.

A hagyományos kézi kaszás aratóverseny jelentőségét szeretné hangsúlyozni a közelmúltban megalakult Szentmiklósi Gazdák Baráti Köre, mely a hagyomány tiszteletén túl a fiatalabb generáció aktív közreműködését is előtérbe kívánja hozni. Minden hagyomány lényege az átadás, de ha nincs kinek átadni, akkor mindez elvész. A Szentmiklósi Napok ezenkívül egy remek alkalom testvérvárosi kapcsolataink ápolására is. Városunk idén is meghívta Erdélyből Szék, Kárpátaljáról Nevetlenfalu, Szerbiából Zenta, Szlovákiából Tornaalja, és Szlovéniából Lendva települések küldöttségeit, akik a tervek szerint július 5 – én érkeznek, és aktív résztvevői lesznek a rendezvénynek, hiszen aratócsapattal, és színpadi produkciókkal készülnek, és nagyon várják a találkozást velünk, Törökszentmiklósiakkal.

Idén tehát 26 éves a Szentmiklósi Napok. Az alapgondolat a paraszti hagyományok felelevenítése, tovább adása volt, és ez nem változott. Szeretnék a régi aratások emlékét feleleveníteni, pont azért, hogy továbbra is megbecsüljük az értékes mezőgazdasági munkát, a mezőgazdaságban dolgozókat. A július 6 – i arató – és főzőverseny helyszíne ismét az Óballai felüljáró mellett lesz, ahová Pozderka Ferenc, és barátai lovas hintóival is ki lehet jutni, a fogatok a Városháza udvaráról indulnak 7.30 – kor. Az idei Szentmiklósi Napok rendezvénysorozat első programja egy kiállításmegnyitó lesz , amely idén a „Múltidéző” címet kapta, így egyértelműen azt az időszakot mutatja be, amikor ez a különleges hagyományőrző rendezvény megszületett, útjára indult. Kezdeti szakaszból leválogatott fotók, illetve tárgyi eszközök segítségével kívánják bemutatni, rekonstruálni a kezdeti évet, éveket. Az eszközöket a Borostyán Tájház szolgáltatja a kiállításhoz, a tárlatot pedig Szegő János korábbi polgármestere, a rendezvény egyik elindítója, kitalálója nyitja meg július 3 – án 17.00 órakor a Markóczy Félix kiállítóteremben.

Július 4 – én a szintén hagyományos Zenés Nyári Est című koncertre várnak mindenkit a Szentháromság Római Katolikus Főtemplomba. A koncert 19.00 órakor kezdődik, fellép Búzás Dóra, Péter Izabella, Leszkovszki Tóth Éva mezzoszoprán énekművész, Balázsné Tóth Hajnalka, Sindel Liza gordonkán, Nagy Tamás orgonán, a Sanctonicolaum Kórus, a Kodály Zoltán Trió, és a Kodály Zoltán AMI Vonószenekara.

Másnap délután 16.00 órától az immár XI. Utcazene Fesztivállal folytatódik a program a Kossuth téren, ahol többek közt a Szombati – Stelli gitárduó, az East Pole, A Carpedignem Trió, Tomor Barnabás zenekara, és a Tajpán ad koncertet. Az aratás napjának délutánján a Galambos parkban élő koncertekkel várják az érdeklődőket, Törökszentmiklósra érkezik a Goodbye Darjeliing, ők 19.00 – kor kezdenek, 21 órától a Balkan Fanatik, majd 23 órától a Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO) lép fel a nagyszínpadon. A Szentmiklósi Napok zárónapján . a városi sportpályán rendezik meg a Szentmiklósi Fogathajtók Baráti Találkozóját, és a meghívásos Labdarúgó Tornát ahol a Polgártársak, Lendület, Non Stop Vill, Dream Team, Old Boys, Esélyetek SE, és a Káosz focicsapatai mérkőznek meg egymással. Városunk testvértelepülései közül Szék, Nevetlenfalu, Lendva, és Tornalja is érkezik hozzánk egy – egy delegációval.