“…mert mi nem csak együtt táncolunk…”

ezerjó_gála

 Az „Ezerjó” Művészeti Egyesület által működtetett „Ezerjó” Szentmiklós Néptáncgyüttes 2018-ban ünnepli megalakulásának 5. évfordulóját. Egészen pontosan 2013. szeptember 01-től már ezen a néven kezdődtek a próbák az akkori csoportokban. Az évek alatt fogalmazódott meg az együttes vezetőben, oktatóiban, hogy melyek a legfontosabb értékek a számukra. Ez az átörökítés generációról-generációra, a hagyományos értékrend mindennapi életbe történő beépítése, erősíteni a közösséghez tartozás élményét. Kiemelt feladatuknak tekintik a magyar népi kultúra, ezen belül a tánchagyományok megismerését megszerettetését a fiatalokkal, hiteles elsajátítását, reprezentatív színpadi tolmácsolását.

Mérföldkőnek számított az együttes életében, hogy Törökszentmiklós Város Önkormányzat akkori Képviselőtestületének döntése értelmében 2013. december 01-től bérlik -az egyesület által- a volt Lukács Mozgó, Mozi épületét. Az épületben 2014-ben karbantartási és felújítási munkálatokat végeztek, mely során közel 50 táncos, szülő, barát, ismerős fogott szöget, kalapácsot, festőhengert… A folyamat a mai napig tart, hiszen a csoportfoglalkozások és a rendezvényeik színhelye, második otthonuk lett a Lukács Mozgó.

A megalakulásakor az egyesület, együttes tulajdonában nem volt népviselet, fellépő ruha, így azokat más szervezetektől, intézményektől való kölcsönzés útján tudták igénybe venni, sok esetben igen magas bérleti díj ellenében. Nagy előrelépés volt számunkra, hogy sikeres pályázatoknak és támogatásoknak köszönhetően az eddig eltelt alig több mint 5 év alatt eredeti- vagy az eredeti népviselet alapján készült többek között szilágysági-, székelyföldi-, galgamenti-, gömöri-, rábaközi-, magyarbődi-, görgényvölgyi román népviseletbe tudják öltöztetni a táncosokat egy-egy szereplés alkalmával. A versenyeken, rendezvényeken való sikerese szereplés egyik alapfeltétele ugyanis a hagyomány hű színpadi megjelenés.  Az együttes mindig törekszik arra, hogy a táncokat az adott tájegységre jellemző eredeti vagy az alapján készült viseletekben táncolja.

A csoportok rendszeresen szerepelnek külföldi- és hazai fesztiválokon, városi és térségi rendezvényeken. 2013-2017-ig összesen 185 alkalommal táncoltak közönség előtt, ebben az évben pedig most tartanak a 60. szereplésnél. Rekordnak számít pl. az idei szeptember, hiszen egyik óvodától a másikig és vissza, 18 meghívásnak tettek eleget a csoportok, szólisták, oktatók. Közben minden évben táboroznak, új táncanyagot tanulnak, versenyeznek és fesztiváloznak. A fenntartó egyesület és az együttes megalapította pl. az „Ezerjó” Folklór Fesztivált, mely szó szerint kinőtte magát a Lukács Mozgóból az Almásy útra, hiszen 2017-2018-ban már az utcán felállított színpadon látták vendégül a meghívott együtteseket, köztük a lengyel Bandoskát-de ez már egy másik történet…

A táncosokat kérdezve kiderült, hogy számukra a külföldi, határon túli vendégszereplések (Lengyelország, Erdély) a legemlékezetesebbek valamint az első díjak, szakmai elismerések. Így a 2014-es Jász-Kun Világ Művészeti Szemle, ahol az Ifjúsági Kamara csoport Nívódíjat kapatott.

A 2015-ös V. Népek tánca, Népek Zenéje Országos Fesztivál, ahol az együttes Többgenerációs csoportja Kiemelt Arany minősítést szerzett. A Fölszállott a páva… népzenei és néptáncos tehetségkutató – amikor a képernyőre „tapadva” szurkoltak Bontovics Letikének és az első dévaványai verseny 2013. december 8-án. Itt 1 arany, 2 ezüst és 1 különdíjat vehettek át és azóta már hagyománnyá vált, hogy a Kádár Ferenc Országos Népzene és Néptáncversenyen minden évben megmérettetik magukat. Idén 2018-ban sem volt ez másképp és a sok-sok felkészülés, „átizzadt” próba meghozta gyümölcsét. 8 Arany és 2 Ezüst minősítéssel térhettek haza.

Az együttes vezetősége az évforduló alkalmából most egy nagyszabású gálaműsort szervez, melyet 2018.12.15-én szombaton 17:00-tól a törökszentmiklósi Jávor László (Székács) Sportcsarnokban rendeznek meg. A Jubileumon a korábbi táncosokkal, oktatókkal együtt, közel 180-an fognak együtt ünnepelni. A tervek szerint 2 x 70 perces műsor keretén belül idézik fel az elmúlt 5 év emlékezetes koreográfiáit. A talpalávalót a Bürkös Zenekar húzza. A rendezvény belépődíjas. Jegyvásárlás és bővebb információ személyesen a Lukács Mozgóban vagy a 06/20-449-84-68 vagy a 06/20-424-9791-es számon kérhető. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma Csoóri Sándor Alap támogatásával valósul meg.

Zárszóként Szilágyi Erik művészeti vezető gondolatai az „Ezerjó” Szentmiklós Néptáncegyüttesről:

„…mert mi nem csak együtt táncolunk, hanem együtt alkotunk, együtt készülünk valami érdekes vagy épp „meglepetés” eseményre. Együtt nevetünk, s ha kell együtt sírunk, segítünk egymáson, s oldunk meg olykor megoldhatatlannak tűnő problémákat is!  Mindenki hozzá tesz annyit, amennyit tud és ettől lesz igazán együttes az együttes!”