Februárban is több programmal folytatódik a “Társadalmi kapcsolatok – közös értékek” projekt

hand-1137978_1920

A cigányság felzárkóztatása állami és önkormányzati feladat is. Ennek segítésére biztosít közel 100 millió Ft forrást a kormány, melynek keretében Törökszentmiklóson elindult a „Társadalmi kapcsolatok- közös értékek” című program, amely komplex módon kezeli az együttműködés erősítését.

A Törökszentmiklós Városi Önkormányzat által másfél évvel ezelőtt elnyert   „TOP-5.2.1-15-JN1-2016-00005 “Társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” című projekt„  februárban is több műhellyel, közösségi rendezvénnyel, képzéssel folytatódik.  A  nyitott szakmai műhely rendezvények sorában több előadást is szerveznek  a helyi roma és hátrányos helyzetű célcsoport számára. A Felvállalt társadalmi felzárkózásról tart előadást  Libor Zoltán főtanácsos, a Kecskeméti Polgármesteri Hivatal, Humánszolgáltatási Iroda Társadalompolitikai Osztály munkatársa. Az előadás bemutatja, hogyan próbál egy jó gazdasági helyzetben lévő település saját döntése alapján és saját forrásaiból tenni a társadalmi felzárkózásért.

Cigány identitás, és hagyomány, azaz hogyan építsük újra a saját kultúránkat és identitásunkat címmel  Forgács Marietta nyelvoktató és közösségfejlesztő előadás-sorozatának első előadását is hallhatják majd az érdeklődők február hónapban.  Az Egészségügyi, és egészségügy , mentálhigiéné lányoknak műhelycsoport közös programja lesz Bán Andrea Biztos Kezdet Ház vezető  Gyermeknevelés felelősséggel! c. előadása, ugyanis a korai gyermekvállalás a legszegényebb családokban ez egyik nagy probléma a törökszentmiklósi roma közösségben. Ezzel szeretnék elindítani  a helyi roma nők, asszonyok felelősségteljesebb gondolkodását, a tudatos családtervezést. Érdekesnek ígérkezik  Dr. Ritter Krisztián egyetemi docens, SZIe, GTK, és Bálint Csaba egyetemi tanársegéd Felzárkózás, és területi fejlődés című előadásuk is.

A tervek szerint februárban utolsó napjain rendezik a 2019-es esztendő első közösségi nagy rendezvényét,  amelynek központi témája a közösségi összefogás és a közösségi szolidaritás lesz.  A  rendezvény egyes programjain résztvevők megismerkednek a közösségi összefogás egyes hazai és nemzetközi példáival, illetve olyan konkrét ügyet, vagy megoldandó problémát is keresnek és megvitatnak majd, amelyek megoldásához a következő hónapok során a helyben élők kisebb vagy nagyobb csoportjának az együttműködése, összefogása és önkéntes vállalásai szükségesek.  Természetesen a rendezvényen könnyedebb programok is várják majd a résztvevőket: a tervek szerint most is megrendezik a Roma Activity – t, lesznek kézműves foglalkozások, tervezik a kosárfonó tanfolyamon résztvevők újbóli bemutatását.

A projekt során 6-7-8. osztályos felzárkóztató képzést is megvalósítanak, melynek vizsgái áprilisban lesznek. Az  áprilisi vizsgák sikeres teljesítéséhez február és március hónapokban kiemelt jelentősége lesz annak, hogy a felzárkóztató képzés tanóráin a lehető legjobban haladjon a munka, illetve, hogy azok számára, akik nehézségekkel küzdenek, legyen lehetőség korrepetálásra, vagy egyéni fejlesztésre, miközben a motiváció megtartása is kulcskérdés. A siker érdekében februártól  az esetmenedzseri feladatokat végző szakértőket is bevonják a felzárkóztató képzésben résztvevők mentorálásába, támogatásába.

Továbbra is nagy számban járnak a gyerekek és a helyi fiatalok a közösségi ház Tanoda jellegű foglalkozásaira és a cél az, hogy ez a jövőben is így legyen. Igényként merült fel,  hogy február hónapban legalább egy alkalommal szervezzenek Ifjúsági Mozidélutánt, ahol a Tanodába járó fiatalok valamilyen ifjúsági filmet nézhetnek meg, majd pedig azt elemezhetik néhány felnőtt társaságában.