Hagyományaink nyomában – Míves Mézes Műhely

13975432_1115144118577663_5078837075176256411_o

Újdonság az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesületnél

Ismét nagy munka folyik az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület Alkotóházában. Erre lehet azt mondani, hogy mi ebben az újdonság, hiszen minden héten van inasképző, ahol szőni, gyöngyözni, hímezni tanulhatnak a gyerekek, és felnőttek, vagy több napos műhelyfoglalkozások, könyvkötészet, bútorfestés, cipőkészítés, szövés témakörében, és ne feledjük a Kalotaszegi Barangolók csoportot se. Az ő alkotásaik kiállítás keretében járják az országot. Amin most munkálkodnak, az majd a későbbiekben teremt alkalmat egy újabb hagyomány jelenkorba való átültetéséhez. Egy Míves mézes műhely, gasztro – élmény és kézműves foglalkoztató kialakításán dolgoznak Alkotóházukban – tudtuk meg Molnár Anette egyesületi elnöktől, akit ki is faggattunk minderről.

Az alapítvány, majd az egyesület megalakulása óta közel 3 évtized telt el, ami sok változást, és főleg az utóbbi időben sok fejlődési, előrelépési lehetőséget teremtett számotokra. Ha az elmúlt 2 -3 évet nézzük, mit emelnél ki közülük?

Az időintervallum, amire kíváncsi vagy nem hosszú, mégsem lesz egyszerű válaszolni. Valóban, alapítványként kezdtük 1993- ban, és 2004 – ben lettünk önálló, és független szervezet. Most már 7 éve a Törökszentmiklósi Református Egyházközségtől bérelt ingatlanban, a Kutas Bálint u 7. szám alatt tevékenykedünk, itt alakítottuk ki nagyon sok munkával Alkotóházunkat. 2015 – ben nyitottuk meg az Alkotóházat, de már 2014 – ben elkezdtük a felújítási munkákat. Festettünk, vakartunk, csiszoltunk, járólapot cseréltünk, udvart rendeztünk, mindezt természetesen saját költségvetésünkből. Alapvető céljaink azóta nem változtak, de bővültek. A népi kultúra átadása, tanítása az, amit fontosnak tartunk, de a kézművesség mellett sikerült a gasztronómiát is bekapcsolnunk. 2020-ban az Alternatív Közösségek Egyesületének támogatásával közösségi munkában egy kemencét építettünk, ami inkább egy multifunkciós építmény, hiszen van egy búbos kemencénk, egy csikótűzhelyünk, egy sparheltünk, egy grillezőnk, egy kürtőskalács sütőnk, és még egy bográcsoló részünk is. Ezt tettük fedetté a tetővel, aminek gyönyörű fa oszlopai vannak. Most pedig a Csoóri Sándor Alaphoz benyújtott nyertes pályázatunknak köszönhetően a „Míves mézes műhely, gasztro – élmény és kézműves” foglalkoztató kialakításába vágtunk bele, természetesen a tulajdonos jóváhagyásával.

Az egész Alkotóházat átalakítjátok, vagy csak egy részét?

Nem az egészet, „csak” a konyhát, de azt teljesen. A projektünk két részből áll. Egyszer egy mézeskalácsos látványkonyhát alakítunk ki, másodszor pedig a már említett foglalkoztatót. A felújítást már hetekkel ezelőtt elkezdte a Lima ’98 Kft, sőt már a gyönyörű tömörfából készült beépíthető konyhabútorunk is kész, a kisújszállási Kunfa Kft. jóvoltából, ezt viszont még nem tudjuk a helyére tenni, hiszen nem csak egy sima festésről van szó a konyhában. Az eddigi helyiségeket boltívek segítségével nagyítjuk, illetve össze is vonjuk, hiszen lesz kézmosóhely, egy „mosókonyha” mosogató – mosó – szárítógéppel, kell egy raktár is az eszközök számára. A falak salétromosak, azt mindenképpen kezelni kell, majd csak azután jöhet a festés, és az új burkolat. A burkolás nem csak a konyhát érinti, hanem a jelenlegi mosdónkat is. A már említett eszközökön túl be kell szereznünk még sütőket, főzőlapot, hűtőt, és a tervek szerint ezt mind ebben az évben, sőt, a nyárra már programokat is építettünk a mézeskalácsos műhelyünk köré.

Ha mindez elkészült, akkor mi a hosszútávú célotok vele?

A vágyunk, és az álmunk az, hogy egy vidéki élményközponttá alakuljon át az Alkotóházunk. Az igényesen kialakított Mézes műhely és kézműves foglalkoztató kiegészítené az elkészült kemencénk lehetőségeit, ahol vendégeink háznál főzött helyi termékeket készíthetnének, mindeközben kézműves programokkal – mint grillázs – gyertya – kötény – agyagedény készítés terítőhímzés – új tudást kapnának. Szeretnénk, ha a gasztronómiai programokon keresztül az is megismerné a hagyományainkat, tradícióinkat akár a népi gyógyászatot, kultúránk tárgyi és szellemi hagyatékait, akiket a kézművességen keresztül nem sikerült elérni még. Hagyományörökítő és értékmegőrző ponttá szeretnénk válni, a műhely-foglalkoztató létrehozása és működése által. Ami pedig egy kiemelt célunk, hogy a mézeskalács készítés helyi hagyományát is újra fel tudjuk éleszteni, akár értéktárba való bekerülését is elő tudjuk tevékenységünkkel segíteni.

Azaz szeretnétek, ha minél többen ismernék meg városunkat, benneteket a kulturális turizmus által?

Valahogy így, de ehhez mindenképp szükség van a gasztroturizmust erősítenünk, ami az utóbbi években egyre inkább előtérbe kerül az országban. Ezt lehetne összekötni workshopokkal, így több embernek tudnánk a tradícionális tudást átadni, gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Magyarán színvonalas tudásátadó képzéseket szeretnénk rendezni a mézeskalácsos és más mesterségben, de nem csak helyieknek, hanem akár országosan is.

Konkrét terveitek is vannak minderre?

Tervekből nincs hiány! Az elképzelés az, hogy amíg a kemencénél hagyományos ételek készülnének, mint a cirkos kalács, lekvár, szörp, addig a foglalkoztatóban tojásfestést, méhviasz – gyertyakészítést, grillázs – mézeskalács készítést tanulnának a hozzánk látogatók. Gyógynövények, népi fűszernövények szárítását, tartósítását is szeretnénk tudás átadásban megvalósítani. Fontos szempont a látom – hallom és csinálom hármas elv érvényesülése, és megvalósulása, ill. hogy a hozzánk betérők, otthon is hasznosítható tudással távozzanak tőlünk. Szeretnénk olyan eszközökkel dolgozni, hogy a látvány által keletkezett élmény maradandó legyen. Nagyon egyszerűen megfogalmazva: A kézművesség és a gasztronómia egymást erősítő hatását kihasználva szeretnénk élményt nyújtani.