Hogyan maradhat a gyermekem még 1 évig óvodában?

kids-2835430_1920

Csak az Oktatási Hivatal dönthet a gyermek iskolaérettségévek kapcsolatban

A Törökszentmiklósi Óvoda Intézmény vezetője, Kolozsvári Andrea az iskolaérettséggel kapcsolatban tett közzé egy fontos közleményt a szülők számára. Míg korábban a gyermeket jól ismerő óvodapedagógus, a szülővel közösen dönthetett a további egy óvodai év szükségességéről, a kormányzat 2020-tól olyan új rendszert vezetett be, amelyben az iskolaérettség megítélésének felelősségét az Oktatási Hivatal kapta meg. A gyermek fejlődése szempontjából rendkívül fontos, hogy éretten kerüljön iskolába, de az érettség nem csupán az értelmi képességek fejlettségét jelenti, hanem egy összetett dolog: szükséges többek között az érzelmi és szociális érettség, a fejlett beszéd és beszédértés, mozgáskoordináció, alkalmazkodóképesség, szabálykövetés, monotóniatűrés – részletezte az intézményvezető.

A szülőnek kell kérvényt benyújtania

A Nemzeti köznevelésről szóló törvény (Nkt. 45. § (2)) értelmében a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. Az Oktatási Hivatal tájékoztatójából kiderül, hogy az a szülő, aki szeretné, hogy 6 éves gyermeke még egy évig óvodában maradjon, 2021. január 1. és 15. között nyújthat be kérvényt az Oktatási Hivatalnak. A szülő bármilyen indok alapján vélelmezheti, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt. Az eljárást megindító kérelemben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. Az eljárásban ezen körülmények vizsgálatára kerül majd sor. A szülő a kérelméhez bármilyen általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet, elkérheti az óvodától a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is, és azt is csatolhatja. Így az Oktatási Hivatalban a kérelemmel foglalkozó szakemberek közvetve az óvoda véleményére is figyelemmel lesznek. Az óvoda által kiállított és a gyermek óvodai fejlődését nyomon követő nyomtatványnak a kérelemhez csatolása nem kötelező, hiszen nem csak olyan körülmény, állapot, tény merülhet fel, amelyet ez a dokumentum támaszt alá. Az ehhez szükséges űrlap az Oktatási Hivatal honlapján érhető el, azonban ezt a kitöltés után postai úton kell feladni.

Jó ha van szakvélemény

A rövid kéthetes intervallum miatt ezért érdemes a szülőknek januárig beszereznie olyan dokumentumokat melyek alátámasztják a gyermek iskolaéretlenségét – javasolta Kolozsvári Andrea. A legcélravezetőbb, ha a dokumentumban egyértelműen szerepel, hogy a gyermek további egy év óvodai nevelését javasolják. Ilyen dokumentumot adhat ki a gyermek állapotától függően többek között szakorvos, pedagógiai szakszolgálat, – ha a gyermek volt ott korábbi vizsgálaton – óvodapedagógus, logopédus, gyógypedagógus, fejlesztőpedagógus, mozgásterapeuta, pszichológus, vagy védőnő. Magán úton is lehet végeztetni iskolaérettségi vizsgálatot, annak eredménye is csatolható. Mellékletek nélkül is lehet kérvényezni pusztán szülői indoklással, de ebben az esetben jóval nagyobb az esélye annak, hogy a hivatal szakszolgálati felülvizsgálatot kér. A kérvényezésnél kizárólag a gyermek fejlettségével kapcsolatos érvek számítanak.

SNI/BTMN kivétel

A jogszabályok alapján abban az esetben nincs szükség a szülő kérelmére a tankötelezettség halasztásával kapcsolatban, ha az illetékes pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény (SNI), illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) megállapításával összefüggésben, 2021. január 15. napjáig kiállított szakvéleménye tartalmazza azt a javaslatot, hogy a gyermek maradjon további egy nevelési évig óvodai nevelésben. A szakértői bizottságok legkorábban 2020. szeptemberétől adhatnak ki arra vonatkozó véleményt vizsgálatuk alapján, hogy az SNI – vel, illetve BTMN – nel küzdő gyermek a tankötelezettsége teljesítését megkezdje-e a 2021/2022. tanévben. Ebben az esetben a gyermek az Oktatási Hivatalhoz benyújtott kérelem hiányában is további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülőnek ilyen esetben a szakértői bizottság szakvéleményét a gyermek óvodájában mielőbb be kell mutatnia, amely alapján az óvoda a köznevelési információs rendszerben (a továbbiakban: KIR) rögzíti ezt a tényt, és a tankötelezettség egy évvel való elhalasztását. Ezzel a lehetőséggel azonban a nem SNI/BTMN gyermekek szülei nem élhetnek. A szülők, amennyiben segítségre van szükségük, forduljanak gyermekük óvodapedagógusaihoz – zárta közleményét Kolozsvári Andrea.

 További részletek  a https://www.oktatas.hu/…/tankotelezettseg_halasztasa link alatt  található.