Közel 200 millió forintra pályázhatnak a civilek

team-386673_1920

Civil szervezetek talán még soha nem voltak ennyire közel uniós forrásokhoz, mint most – hangzott el azon a fórumon, melyet július 4 – én tartottak a Városháza dísztermében. Az apropót 3 új pályázat kiírása adta, melynek együttes összege mintegy 190 millió forint. Mindez a Törökszentmiklós 300 projekthez kötődik, melyen a város 400 millió Ft. – ot nyert el, a város újratelepítésének 300. évfordulója méltó megünneplésére.

Ahogyan arról korábban már beszámoltunk a 2020. január 1-től a 2021-es Szentmiklósi napok rendezvény végéig tartó időszakot Törökszentmiklós 300 jubileumi emlékévnek nyilvánította az önkormányzat – ennek jelentőségét hangsúlyozta ki a fórum legelején Markót Imre polgármester is. Az emlékév részletes programjának kidolgozására a polgárok és az önszerveződő közösségek bevonásával Emlékbizottságot hoztak létre, amely operatív bizottságokból és szakmai albizottságokból áll, Az elmúlt hónapokban ők összegyűjtötték az ötleteket, terveket, végül az Emlékbizottság javaslatot tett az emlékév tartalmáról, így összesen 7 pályázati lehetőség áll rendelkezésre, melyből 4 pályázatot már befogadtak, köztük a kulcs projekt, a Klein – ház felújítására vonatkozót is. A fennmaradó 3 pályázat tartalmát Molnár Roland a Helyi Akciócsoport (HACS) munkaközösségének külső tagja, civilszakértő ismertette a mostani fórumon.

Elsőként a helyi kistermelőket, gazdálkodókat, és a képzések iránt érdeklődő civileket szólította meg a TOP-7.1.1-16-H-080-2 kódszámú „Helyi kistermelők piaci megjelenésének támogatása és képzések megvalósítása a versenyképesség növelése érdekében” c. pályázati lehetőség kapcsán. Ezzel a projekttel szeretnék elérni, hogy minél több helyi kistermelő, kézműves terméket előállító meg tudjon jelenni a helyi, és akár a város határain túl is a piacon. A minimális tárgyi feltételek, de a marketingeszközök és tanácsadás igénybevétele is részét képezheti a kistermelők támogatásának. Ezenkívül a lakosság humánerőforrásfejlesztése is megvalósulhat, lehetőség nyílik olyan szakmák megszerzésére és képességek elsajátítására, amelyek lehetőséget adnak a fiatalok és a megváltozott munkaképességűek számára a helyi munkaerő-piacra történő belépéshez. Lehet tehát pályázni például elsősegélynyújtó, nyelvvizsga felkészítő – informatikai – tanfolyamok szervezésére, de hagyományos kézműves mesterségek tanítására is. Ennek a pályázatnak a keretösszege 20 millió forint, egy pályázó minimum 1millió, maximum 20 millió forintra nyújthat be igényt.

A másik két pályázat kéz a kézben jár – emelte ki Molnár Roland. Ezek a TOP-7.1.1-16-H-080-7 kódszámú „Komplex tartalomfejlesztés a lakosság helyben maradásának elősegítése érdekében”, és a TOP-7.1.1-16-H-080-6 kódszámú „Komplex infrastrukturális fejlesztések a lakosság helyben maradásának elősegítése érdekében” címet viselik.

Mindkettő kötődhet a kulcsprojekthez, azaz a Klein – házhoz, mely a mintegy 140 milliós felújítást követően egy újabb közösségi térként funkcionálhat majd, melyre közösségvezérelt helyi fejlesztések keretében szeretne Törökszentmiklós Városi Önkormányzat lehetőséget biztosítani. Ezért a „Törökszentmiklós 300” Törökszentmiklós Helyi Fejlesztési Stratégia keretében a Törökszentmiklósi Helyi Közösség Helyi Akció Csoportja a CLLD pályázat jóvoltából írta ki a fenti két pályázatot, a Törökszentmiklós területén székhellyel vagy telephellyel rendelkező civil és nonprofit szervezetek, helyi önkormányzat, önkormányzati fenntartású intézmények részére, a lakosság helyben maradásának elősegítése, a helyi értékek megőrzése, megjelenítése érdekében. A komplex tartalomfejlesztés felhívásban a rendelkezésre álló keretösszeg 91.333.333 Ft. Ebből a keretből lehetne a már felújított Klein – házban látogatóközpont, és rendezvényterem üzemeltetésének támogatására, a látogatóközpont és rendezvényterem programjainak szervezésére pályázni. Ugyanebben az épületben egy kiállítóhelyet is létrehoznának, mely a város értékeihez kötődne. Ennek az emlékszobának szakmai tervezésére, koordinálására is lehet pályázatot benyújtani. A projekt fontos eleme a fiatalok itthon tartása, identitástudatának erősítése, ehhez azonban a gazdasági feltételeket is meg kell teremteni. A cél elérése érdekében egy Tanácsadó pont kialakítása is a tervek között szerepel, mely azt a célt szolgálja, hogy a városi munkaerő-piaci kereslet és kínálat közeledjen egymáshoz. Ezt városspecifikus pályaorientációs tanácsadással, nyomon követéssel, képzőhelyekkel a munkalehetőségek feltérképezéséhez, valamint gyakornoki és ösztöndíjrendszer bevezetésével szeretnék elérni. Mindezeken túl kulturális programokat, illetve a saját szórakozási formáiknak táptalajt nyújtó közösségi helyek kialakítását is célul tűzte ki a projekt, melyhez Ifjúsági Központot hoznának létre. Ezen ifjúsági programok szervezésére, és a Tanácsadó Pont működtetésére is várják a pályázatokat a CLLD keretében. A helyi civil szervezetek is pályázhatnak saját programjaik megvalósítására a városi rendezvényeken, valamint pályázat nyújtható be a civil szervezetek humánerőforrás fejlesztésére, és a képzésekre is. A város 300 éves múltjának megismeréséhez az épített emlékek felkutatására, dokumentálására szintén igényelhető forrás, valamint kisfilm, számtógépes vizualizáció elkészítésére is, mely a várostörténet különböző korszakairól szól.

A komplex infrastrukturális fejlesztések pályázat pedig lehetőséget adna az előző pályázatnál említett látogatóközpont és rendezvényterem felszereléseinek beszerzésére, a kiállítóhely, emlékszoba létrehozására, valamint a létrehozandó ifjúsági központ, alkotóház és rendezvényterem üzemeltetéséhez szükséges eszközök beszerzésére is. Mindezeken túl nem csak a Klein – ház jöhet szóba infrastrukturális fejlesztés területén. Közterületek, közösségi funkciót ellátó épületekhez kapcsolódó nyitott terek rendezésére, épület felújításokra, és akár bútorok, rendezvény sátrak beszerzésére is lehet pályázni. Cél tehát, hogy azok a helyi civil szervezetek, amelyek szeretnének tevékenyen részt venni a helyi rendezvények lebonyolításában, színvonalának emelésében, rendelkezzenek megfelelő felkészülési körülményekkel, a megjelenéshez szükséges eszközökkel. Szempont továbbá, hogy olyan kapacitások jöjjenek létre, amelyek a rendezvénysorozatot követően is hasznára válnak a város közösségi életének. Minderre összesen 77 683 667 Ft áll rendelkezésre, egy pályázó minimum10 millió, és maximum 25,8 millió forintra nyújthat be kérelmet. Mindhárom pályázat esetében vissza nem térítendő támogatásról van szó, a benyújtási határidő pedig 2019. 09.30. A részletes pályázati dokumentáció elérhető, és letölthető a http://palyazat.torokszentmiklos.hu/hirek/felhivasok oldalról.