Közösségi kert, tanoda, szakmai fórumok augusztusban is

circle-312343_1280

Napjaink egyik egyre égetőbb problémája a szegregált lakókörnyezetben elő közösségek deprivált helyzete, melynek az elmúlt évtizedekben nem igazán találták a megoldását. Több kísérlet is történt a szegregáció felszámolására, a felzárkóztatásra, azonban nem igazán jártak sikerrel. A 2010-es évek elején azonban megjelent a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében lezajló Komplex telep-program, ami valami újat hozott a korábbiakhoz képest, melynek folytatása  a „TOP-5.2.1-15-JN1-2016-00005 “Társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok”. Törökszentmiklós Városi Önkormányzat a Komplex telep – program után sikeresen pályázott erre a projektre is, és az elnyert 100 millió forint támogatásból megkezdődhetett a „Társadalmi kapcsolatok- közös értékek” című program 2017 őszén.

Ennek kapcsán Forgács István szakmai vezetővel beszélgettünk az augusztusban megvalósított programokról, eseményekről. Ő elmondta, hogy nyár ide, nyár oda, a tervezett program szerinti fórum rendezvényeket megtartották, melyek során igyekeztek  olyan témákat választani, amik kiemelten érdekelhetik a helyi közösséget, és még nagyrendezvény is szerepelt a repertoárban. Köztük olyan program-elem is, amit korábban nem próbáltak,  de a jövőben akár a projektet követően is kellően érdekes lehet a helyben élők számára. A tanoda-típusú foglakozások már az őszi iskolakezdésre fókuszáltak, miközben a kosárfonás tanfolyamnak is adódtak még alkalmai és résztvevői. A közösségi kert is újra megjelent, mint olyan helyszín, ahol a projekt utolsó szakaszában feladatokat lehetne még végezni, azaz, készen áll arra, hogy az ősszel újra élő labor, valódi fizikai közeg legyen a gyerekek, és a kertművelés iránt érdeklődő egyes családok számára.

A nyitott műhelyek, szakmai fórum rendezvények sorában többek között az érdeklődők előadást hallgathattak meg a  roma holocaust történetéről, a roma közösségek közfeladat-ellátásban történő eredményes segítéséről, a családtámogatási rendszer változásairól, illetve az iskolakezdés nehézségeiről, beilleszkedésről.

Augusztusban, a  projekt történetében először szerveztek közösségi moziestet  közösségi házban. A cél az volt, hogy a közösség az együttes, közös filmnézéssel vegye észre, hogy hasonló rendezvényeket akár önállóan is szervezhet majd a jövőben, illetve, hogy a mozgókép és az abban megelevenedő történet alkalmas lehet a helyi közösség gondolkodásmódját jó irányba fordítani. Rá egy hétre  Sulibuli címmel a közelgő iskolakezdésre hangolódva hívták össze a közösséget. A programban családi sportvetélkedők, ugrálóvár, rendőrségi előadás, valamint szülői értekezlet szerepeltek.  A közösségi kert programban ahogyan minden évben, az idei nyáron is paprika és paradicsom termett. Ennél a projektelemnél az egyik fő cél, hogy a legfiatalabb korosztály  minél  többször látogasson ki szabadidejében  és ismerkedjen a  kerttel és természettel, évszakváltással, a legfontosabb természeti törvényszerűségekkel.

Az őszi időszakban az elmúlt két év eredményeit fogják áttekinteni, kiemelt figyelemmel arra, milyen elemek örökíthetők át a pályázat végeztével, melyek elősegítenék a szegregátumban élők élethelyzetének javulását.