Összefogott a civil, vállalkozói, és önkormányzati szféra

4 (1)

Életünk során – remélhetőleg mindenki – több közösséghez is tartozik. Létezik családi közösség, osztály közösség, baráti közösség, mégis, mintha háttérbe szorulnának, nem hinnénk ezek erejében. Egy kicsit idealizáljuk ezt a fogalmat, és ezáltal úgy vagyunk vele, hogy nekünk nem sikerülhet egy igazi közösséghez tartoznunk; többen elavultnak is gondolják, pedig ennek a szónak ma is erős értéktartalommal kellene bírnia. A közösségnek ereje van, amit egymásból merítenek, de vissza is adnak a tagok. Közös céljaik, terveik, érdeklődésük, netán betegségük tartja össze őket. Stephen King szerint a tömeg magányos hely, olyan közösség, amiből hiányzik a szeretet.

Törökszentmiklóson több olyan közösség is létezik, akik hisznek ezekben az értékekben, és folyamatosan azon dolgoznak, hogy még erősebbek legyenek, még többen tartozzanak hozzájuk, és azoknak is adjanak, akik nem tagjaik. Ilyen az „Ezerjó” Művészeti egyesület, akik évek óta bérelik az önkormányzattól a régi Mozi épületét, ez a székhelyük, de nem sajátították ki. Időről időre más események színtere is. Most pedig megszépülhet.

„Lukács Mozgó-mozgósítás a második otthonunkért” címmel, egy mintaértékű projekt zajlik az „Ezerjó” Művészeti, Kulturális és Hagyományőrző Egyesület székházában, ami az Alternatív Közösségek Egyesületének Tedd Jobbá!-2020-as programjának, a sikeres pályázatnak, valamint az összefogásnak köszönhető. Három szféra fogott most össze: önkormányzat, civil, és vállalkozói, és így egy közösségként dolgoznak a volt Mozi épületének megújításában. Az elnyert összeg ugyan nem 100 millió, „csupán” majdnem 2.000.000 forint, de ez csak az alapanyagra költhető, munkadíjra nem, ezért néptáncosaink jelenleg építőipari szakmunkák elsajátítására, kivitelezésére adták fejüket, a népviseletet felcserélték munkásruhára, és most tényleg mindenfele száll a por, de nem a csizmák dobbantásától. Szilágyiné Polgár Anitával, Szilágyi Erikkel, és Hajnal Lászlóval beszélgettünk.

Immár 8. éve bérlitek az önkormányzattól a Lukács Mozgó épületét, ami az egyesület, és mintegy 160 táncos otthona is. Most viszont nem próbáltok, hanem éppen gipszkartonozást végeztek. Hogyan jött a gondolat, hogy ebbe nektek most bele kell vágni?

Szilágyi Erik /egyesületi elnök/: Valóban, 2013 – ban lett a Lukács Mozgó a székhelye az egyesületnek, amit 2014 – re saját erőből, olyan állapotba hoztunk, hogy használható legyen a céljainknak. Akkor mintegy 50 szülő, táncos, barát, ismerős dolgozott ezen. Kibővítettük a színpadot, felújítottuk az előteret, festettünk, színpadfeljárót, öltözőt alakítottunk ki, de a vetítővászon felújítását sem hagytuk ki. Azóta azonban újabb változtatások, felújítások váltak szükségessé, szeretnénk még otthonosabbá tenni. Ráadásul 2018 óta folyamatos probléma volt az elektromos hálózat érintésvédelmi hibája. Ezt többször jeleztük az önkormányzatnak, elkezdődtek az egyeztetések és végül 2019-ben 600.000.- Ft, majd ezt kiegészítve a 2020. évi költségvetésben 1.200.000.- Ft összeggel szerepelt a Lukács Mozgó elektromos hálózatának a felújítása. Emellett mindenképpen szerettük volna a színpadot is felújítani, eléggé elkoptattuk már, a belső falburkolattal, nyílászárókkal is akartunk valamit kezdeni, és az udvarral. Kerestük a pályázati lehetőségeket, és meg is találtuk.

Mire lehetett pályázni, és mi volt a célja a pályázat kiírójának?

Hajnal László /közösségi mentor/: Az Alternatív Közösségek Egyesülete írta ki az Észak – alföldi régióban ezt a pályázatot, ami elsősorban nem is nagy beruházásokról szól, hanem közösségi eseményekről. A Lukács Mozgó esetében a közösségi összefogásból megvalósított felújításról. A pályázat is a Tedd jobbá! címet viseli, és ami most itt zajlik, az egy példaértékű összefogás. Hiszen ehhez a felújításhoz több törökszentmiklósi, és környékbeli vállalkozás hozzájárult, mint ahogy a Törökszentmiklós Városi Önkormányzat, és persze az Alternatív Közösségek Egyesület pályázata, ami ugyan a felújítás mértékét tekintve egy kisebb összeggel, nem egészen 2 millió forinttal, de mégis elindította ezt a folyamatot. Az „Ezerjó” néptáncosai pedig közösségi munkában valósítják meg a kivitelezést. Örömmel mondhatom, hogy az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület is sikeresen pályázott, 2 millió forintból teljesülhet régi álmuk, a kemence megépítése, szintén közösségi munkában.

Utána olvasva a pályázati kiírás úgy szólt, hogy a  pályázók az elnyert támogatást aktuális és konkrét problémák kezelésére, reálisan teljesíthető célok elérésére, közösségi összefogással megvalósuló tevékenységek finanszírozására fordíthatják. Akkor most milyen problémákat oldotok meg?

Szilágyi Erik: Összehangoltuk az önkormányzati támogatást, ezzel a pályázattal, így a faburkolatot már lebontottuk, ezáltal el lehetett végezni az elektromos vezetékelést. Belső nyílászárókat fogunk cserélni, illetve az öltözőnél egyáltalán kialakítani, a színpad felújítása is megtörténhet. A pályázati összeg azonban csak az alapanyagokra fordítható, a munkát nekünk saját magunknak kell megvalósítani. A célunk egy olyan közösségi tér, ami nem csak a néptáncról tud szólni, hanem esetleg mozi – színházteremnek is jó legyen, ezért olyan plusz vezetékek lettek beépítve, amik később ezeket a funkciókat is ki tudják szolgálni. Már most a falak gipszkartonozása zajlik, majd glettelés, festés következik. Ha ez kész, akkor a színpadot újra hajópadlózzuk és a WC előtti tér nyílászáróit cseréljük.

Mi az az időpont, amikorra be szeretnétek fejezni?

Szilágyi Erik: Mivel július 13– tól már tábort tartunk, ezért akkorra. A régi függönyösszehúzó rendszert már nem tudjuk visszaszerelni, helyette az új beszerzése indult el, ezt majd csak később tudjuk a helyére tenni, és lesz néhány kisebb munkafolyamat, amit majd a tábormentes időszakban fogunk elvégezni.

Ki hogyan veszi ki a részét a munkákból?

Szilágyi Erik: Szinte mindenki részt vesz a megvalósításban, az, hogy ki mit végez, függ a nemtől, kortól, munkahelytől. Van, aki fizikálisan is minden nap itt van, akad, aki a szakmunkák elsajátításában segít, mert van tapasztalata például a gipszkartonozás terén, nekem nem volt, de most már van! Van, aki alapanyagok beszerzésében segít, így lett 10.000 csavarunk, vagy éppen kábelünk, de a tanácsoknak is szoktunk örülni! A lányok a nagytakarításban, festésben fognak segíteni. Így áll össze a csapat.

Az épület bérlői vagytok, ez nem könnyíti meg a pályázási folyamatokat, jól gondolom?

Szilágyiné Polgár Anita: Pont ezért első körben az önkormányzatot kerestük meg, hiszen az épület a város tulajdona. Először el kellett dönteni, hogy milyen jövőt szánnak a volt mozinak, és ezt milyen módon tudják kivitelezni. Az önkormányzat, polgármester úr, szerencsére partner volt ebben. Sok egyeztetés, tárgyalás után 2020 – ban a fejleszteni kívánt területek közé emelte az önkormányzat a Lukács Mozgót. Ami azt jelenti, hogy ebben az évben elkészülhet egy komplex felújítási terv, amivel már el lehet indulni egyáltalán pályázati forrást keresni, ami már nem 1-2 millió forintos felújítást jelenthet, hanem akár több 100 milliós is lehet. Ez nyilván egy nagyon hosszú folyamat, és a megvalósulásig akár 10 év is eltelhet. De mi addig is szeretnénk használni ezt az épületet, és ezért kezdtünk kisebb állag megóvó projektek után kutatni, ami most is megvalósítható.

Az épület hozzátartozik Törökszentmiklós múltjához, viseli jellegzetességeit, ezt gondolom a mostani felújtás alkalmával figyelembe is kell vennetek?

Így van, pont ezért folyamatos egyeztetések zajlottak Markót Imre polgármester úrral, és Tekse András főépítésszel, és így tavasz végén megkaptuk azokat az ajánlásokat, amiket figyelembe kell vennünk. Így változtattunk is néhány terven, például nem a nagyterem külső nyílászáróit cseréljük ki, hanem a hátsókat. Ugyanis a főépítészi ajánlás szerint az eredeti állapot szerint kellett volna rekonstruálnunk, és ezt mi önerőből nem tudtuk volna kivitelezni.

A nagyterem ajtajai, mióta dolgoztok, folyamatosan nyitva vannak, legalábbis én így tapasztaltam, kíváncsiskodók akadtak?

Szinte nem telt el úgy nap, hogy valaki ne dugta volna be a fejét! Örömmel vettük, hogy Csőke Tibor, és Galsi Zoltán helytörténet kutatók fényképezőgéppel együtt jöttek, és dokumentálásba fogtak. Miután lekerült a belső falburkolat. előkerültek a régi boltívek, festések, a színpad felett most csillagokat találtak. És valószínűleg ennek a nyitott ajtónak is köszönhető, hogy konkrét segítséget még nyilvánosan nem kértünk a Törökszentmiklósiaktól, de folyamatosan érkezik, önkormányzati képviselőktől, vállalkozóktól. Így kaptunk már nyílászárókat, ezért az arra szánt összegből mást tudunk megvalósítani, ami eddig csak a fejünkben szerepelt tervként. Egy másik vállalkozó felajánlotta, hogy a nagyterem szellőztetését fogja megcsinálni, ami szintén régi probléma. Van olyan vállalkozó, aki az udvar rendezésében nyújt segítséget alapanyaggal, eszközzel. És természetesen minden segítségnek örülünk, és hálásan köszönjük. A felajánlások miatt folyamatosan módosul az egész projekt, de a cél az nem változik. Egy olyan közösségi teret szeretnénk, ahová bárki, bármikor betérhet, úgy ahogyan a táncosok is, akik nem csak a próbák ideje alatt tartózkodnak itt, és ha készen leszünk, akkor végre a billiárd asztalt, és a ping-pong asztalt is használatba vehetjük.

Ezek a játékok is pályázatnak köszönhetők?

Sajnos nem. Néhányan biztosan hallották, hogy megszűnt a Törökszentmiklósi Vasutas Kör. Bennünket is sok emlék kötött oda, többször táncoltunk ott. Szerencsére az eszközeik egy részét meg tudtuk menteni, köztük ezeket a játékokat is. Ezért van még egy célunk, minigalériát szeretnénk kialakítani a Vasutas Körnek a lépcsőfeljáró térben, ahová fényképeket, relikviákat, dokumentumokat helyeznénk ki, hiszen valahol nyomának kell maradnia egy több évtizedes múlttal rendelkező szervezetnek. Most úgy tűnt el, mintha soha nem létezett volna.

Köszönjük szépen a beszélgetést nektek, sikeres munkát kívánunk, jó tervezgetést, és céljaitok elérését. Az országos Csoóri Napon pedig majd találkozunk ősszel, hogy miért azt majd az ÉrtékMegosztásban lesz olvasható!